Najlepšie podcasty

Som rada, že fenomén počúvania podcastov sa dostáva aj do našich končín. Čoraz viac ľudí si namiesto hudby pustí na cestu radšej podcast. Prinášam vám dôvody, prečo by ste sa mali pridať k nim aj vy. Prezradím vám tiež, ktoré sú pre mňa tie najlepšie podcasty.

Čo to je podcast a ako vznikol

Verím, že všetci tu už vieme, čo podcast [podkast] je. Keby náhodou nie, tak ide o zvukový záznam hovoreného slova, ktorý si môžete stiahnuť do vášho mobilu, podobne ako hudbu či audioknihu. Stavím sa ale, že málokto tuší odkiaľ sa vzal. Podcasty sa rozšírili predovšetkým vďaka spoločnosti Apple. Aj samotný názov je odvodený od prehrávača iPod a broadcasting (vysielanie). Nie je to náhoda, že aj ja som začala podcasty počúvať kúpou môjho iPhonu spred 2 rokov. Avšak, ešte pred rokom 2005 neexistoval zoznam podcastov a ani aplikácia na ich sťahovanie. Zmena nastala, keď Apple do aplikácie iTunes pridal zoznam podcastov, užívatelia ich mohli sledovať, či vyhľadávať nové podľa kategórie. V súčasnosti si ich môžu vypočuť aj majitelia Android mobilov napríklad cez aplikáciu Podcast Addict, sú dostupné aj na Spotify alebo SoundCloude. (Zoznam podcastovych aplikácii pre Android TU.)

Prečo počúvať podcasty?

Pretože sa vzdelávate

Ak máš stále nejaké otázky a hľadáš na ne odpovede, podcasty ti pomôžu ich nájsť. Mňa od mala bavila škola a vedela som sa nadchnúť pre každý predmet (okrem matiky of course). Podcasty sú skvelou cestou, ako sa dozvedieť viac o tom, čo ťa baví a rozvíjať sa v tom. Či už je to psychológia, náboženstvá či technológie.

Pretože sa rozvíjate

Nič nie je lepšie, ako keď vám niekto nastaví zrkadlo. Každý dobrý podcast o sebarozvoji by vás mal v prvom rade donútiť zamyslieť sa nad svojím životom, ale hlavne nad svojimi myšlienkami, ktoré sú za každým jedným činom či slovom, ktoré z vás vyjde. V druhom rade by vás mal motivovať zmeniť svoje doterajšie myšlienky, a stať sa tak úspešnejším, vyrovnanejším a láskavejším človekom.

Pretože objavujete

Každý rád cestuje. Či už skôr obľubujete slovenské hory alebo zahraničné destinácie, určite nájdete podcast podľa svojho gusta. Dozvedieť sa o ďalekých kultúrach, alebo o našich zvykoch nebolo naozaj nikdy ľahšie a pohodlnejšie. Len si pustíte nahrávku a necháte sa uniesť kam len vy budete chcieť.

Pretože sa učíte jazyky

Na to, aby ste sa naučili nový jazyk, nepotrebujete drahý kurz s lektorom. Stačí chcieť. Naozaj chcieť. Okrem štúdia gramatiky a čítania, je veľmi dôležité aj počúvať. V ponuke teraz nájdete podcasty zamerané na učenie sa mnohých jazykov. Ak ste pokročilejší, môžete skĺbiť 2 v 1- počúvať podcast o tom, čo vás zaujíma v jazyku, ktorý sa učíte.

Moje najlepšie podcasty

Prejdime teraz k druhej časti článku. Rovno sa priznám, že vo všeobecnosti slovenské ani české podcasty nepočúvam. Podcasty som začala počúvať vtedy, kedy tie naše boli ešte len v plienkach. Nepokrývali a stále nepokrývajú tie témy, ktoré zaujímajú mňa, a navyše neviem, či by na Slovensku niekto venoval toľko času na vytvorenie nejakého edukatívneho podcastu. Stačí sa pozrieť na slovenskú youtube scénu. Koľko máme slovenských vzdelávacích kanálov? Dejepis inak, Be Wise, Igor Bukovský. Vynechala som niekoho? Z toho dôvodu som počúvala podcasty najmä zo zahraničia v angličtine, predovšetkým zo Spojených štátov a z Veľkej Británie.

  1. Losing 100 Pounds with Phit-n-Phat

Pre mňa top. Corinne, autorku Phit-n-Phat som si obľúbila natoľko, že si už viac než rok nenechám ujsť ani jeden diel. A aj keď mojím cieľom nikdy nebolo schudnúť 100 libier, jej podcast mi dáva toľko rád do života, že ho odporúčam každému, kto sa ma na podcasty opýta. Corinne vám skutočne prehovorí do duše, nekladie si servítku pred ústa a nabudí vás do všetkého, čo chcete v živote dosiahnuť. V nahrávkach sa nevenuje strave, ani tréningom, naopak, zaoberá sa tým, čo vás núti objednať si v reštaurácii hamburger s hranolkami, prečo po práci bágrujete nutelu, a prečo odkládate tréningy na ďalší pondelok.

Corinne Crabtree, autorka Phit-n-Phat programu, zdroj: facebook.com
  1. Take a Break with Rachel Hart

K Rachel som sa dostala pred pár mesiacmi. Naviedla ma ku nej Corinne, ktorá ju často odporúčala a spomínala vo svojej tvorbe. Zdieľajú rovnakú filozofiu, a teda, že vaše myšlienky tvoria vaše emócie. A ak sa cítite deprimovaní z práce, máte pocit, že ste neschopní, že nič nezvládate, že sú všetci proti vám, tak máte o mnoho väčšiu šancu, že si večer čo večer otvoríte fľašu vína či rozbalíte čokoládu. Rachel Hart vás naučí ako si uvedomiť vaše každodenné myšlienky a malé zvyky, ktoré vás vždy privedú k poháriku, k cigarete alebo ku chladničke. V každom jej podcaste ma prekvapila tým, ako presne vystihla moje pocity a myšlienky, ktoré mi behali hlavou pred aj malým pivom, či kockou čokolády. Odporúčam aj Rachel!

Rachel Hart, autorka programu Take a Break
  1. Luke´s ENGLISH Podcast

Top trojku uzatvára podcast učiteľa angličtiny, ktorý je zároveň aj stand up komikom. Luke je perfektný “native speaker teacher” (učiteľ rodného jazyka). Objavila som ho v Záhrebe na stáži, kedy som si chcela zlepšiť svoju angličtinu. Jeho podcasty nie sú rozdelené tak, ako sme zvyknutí zo školy: “Tak moje deťúrence, dnes to bude o modálnych slovesách, v utorok o členoch a v piatok si napíšeme test zo slovnej zásoby.” Naopak, rozhodne sa pre nejakú aktuálnu tému, a počas toho ako rozpráva, sa často zastaví a vysvetlí, prečo sa to či hento tak v angličtine hovorí a používa. Prvý podcast, ktorý som počula bol o tom, ako sa hovoria vtipy v angličtine. Nie len tento ale, všetky podcasty nesú závoj typického britského humoru a štýlu, čo im dodáva úplne iný ráz, na ktorý som zvyknutá z amerických podcastov. Staňte sa aj vy jeho študentami! Určite neoľutujete ani jednu vypočutú minútu.

Luke, author programu Learn British English with Luke Thompson, zdroj: facebook.com

Ako som už povedala, podcasty sú tu pre nás, aby sme mohli byť o niečo viac múdrejší,tolerantnejší, úspešnejší a láskavejší. Pravda, na tieto ciele len traja tvorcovia nestačia. A preto mám v zásobe ešte niekoľko ďalších, na ktorých sa môžete tešiť už čoskoro.

Budem rada, ak mi napíšete, čo si o mojom výbere myslíte vy, a ktoré podcasty by ste odporučili vyskúšať.

A jeden vtip od Lukea na záver 🙂 ….

zdroj: facebook.com

Vaša K.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s