Emocionálne jedenie: Ako vzniká?

Emocionálne jedenie je problém, o ktorom sa stále málo hovorí. Ani internet ti nedá presný návod ako skončiť s prejedaním. Ide o komplexný problém, ktorý zasahuje do všetkých sfér ľudského života. Tak poďme o ňom konečne hovoriť!

prejédanie

Prečo sa prejedáme?

Všetko je v hlave. Psychika je dôležitá.

Záchvatové prejedanie je úzko spojené s diétami. Je to paradox, ale áno. Chudnutie nemusí viesť k zdravému životnému štýlu. Naopak, ľudia si môžu vytvoriť nezdravý vzťah k jedlu končiaci až poruchou príjmu potravy (PPP). Niekedy je to ortorexia, inokedy bulímia, v inom prípade zas k prejedaniu dochádza po anorexii.

Nemyslím si ale, že za všetko môžu diéty. Milióny ľudí po svete chudnú a nemajú žiadnu PPP. K jej vývoju prispievajú isté charakteristické vlastnosti, prostredie a dokonca aj genetika. Zoberme si príklad Milady:

Milada sa rozviedla. Mala dieťa, o ktoré sa musela starať. Milada nemala čas na seba. Len práca a dieťa. Zvykla si chodiť po práci na koláčik. Jediný čas, kedy je sama a čokoláda ju robí tak šťastnou. Uvoľňuje ju. Torty a zákusky si zvykne dávať vždy po tom, ako malého konečne uloží. Tak ju nahneval, je nervózna a unavená…

Nemusím pokračovať lebo verím, že ma chápeš. Či už diétou alebo okolnosťami si vytvoríme v hlave vzory správania, podľa ktorých sa prejedáme. Pozrime sa na niekoľko spúšťačov, ktoré zapnú v našich mozgoch zelenú pre záchvatové prejedenie.

Nudaaa

Nuda je azda najčastejším spúšťačom prejedania. Nauč sa nudiť, mozog (pracovný názov Zmrd) vždy bude chcieť nejaké rozptýlenie. Nejaké príjemné rozptýlenie. Takže pokiaľ si single, food is always the first option.

Nervozita

Poznáš ten pocit, kedy si chceš zahrať frisbee s taniermi o stenu? Ale to nemôžeš. No Zmrd vie, čím ťa zamestná. Niečím chrumkavým. Sladko chrumkavým. Áno, mandle v čokoláde, to je ono.

Kalorický deficit

Ak už máš za sebou nejaké diéty, je možné, že pri každom ďalšom pokuse schudnúť sa budú tvoje telo aj hlava silno brániť. Nemaj im to za zlé, chcú prežiť. Možno je na čase uvedomiť si svoju hodnotu, alebo si aspoň vytvor čo najmenej reštriktívny plán chudnutia.

Únava

Žravka z nedostatku kvalitného spánku je pre mnohých typická. Človek je nervózny, lebo sa mu nič nechce, nie je produktívny – kde sú tie mandle v čokoláde?

Negatívne emócie

Všetky vyššie spomenuté spúšťače majú jedno spoločné. Sú negatívne. Mal by si si uvedomiť, že rokmi si si vybudoval s jedlom vzťah podobný tomu, aký majú fajčiari k cigaretám. Keď sa cítia nepríjemné, idú si zapáliť. Únava či vnútorný nepokoj, hlad či bolesť hlavy. To všetko sú pocity, ktoré nám spôsobujú značný diskomfort.

Pre každého sú náročné iné negatívne emócie/ pocity. Niekto nezvláda smútok, stres alebo silný pocit hanby. Jedlo zmierňuje náš diskomfort z nich.

Negatívnym pocitom sa nemôžeme v živote vyhnúť. Našou úlohou je ich vedieť prijať. Zhlboka sa nadýchnuť, uvedomiť si prítomný okamih a fakt, že je to normálne a v poriadku.

Uzavri preto s tvojimi negatívnymi pocitmi mierovú zmluvu. Nauč sa ich akceptovať. Však bez nich by neexistovali ani tie krásne.

Vaša K.

Advertisement

One thought on “Emocionálne jedenie: Ako vzniká?

  1. Spätné upozornenie: Ako sa neprejedať počas karantény | DUMBBELL LADY

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s