Ako sa neprejedať počas karantény

COVID-19 zmenil naše životy. Mnohí z nás ostali doma, či už prišli o zamestnanie alebo pracujú z domu. Tí, ktorí majú silných vnútorných démonov, musia s nimi teraz bojovať sami medzi štyrmi stenami. Relapsy v záchvatovom prejedaní sa v tomto období môžu objavovať preto častejšie. V článku vám poradím ako sa im vyhnúť.

emocionálne jedenie

Tipy ako zbytočne nepribrať

Je nemožné riešiť problém, keď nepoznáme príčinu. Odpoveď “lebo koronakríza” je asi taká ako “lebo vláda Ivety Radičovej”. Moje rady ako sa vyhnúť prejedaniu budú preto vyplývať z dôvodu, prečo by ste sa mohli chcieť ládovať jedlom. Takže:

…. lebo sa nudím!

Nezajedajte hluché miesta vo vašom čase. Opýtajte sa skôr samých seba, či fakt nie je teraz vhodnejšie urobiť veci, na ktoré ste “nikdy nemali čas”. Úprimne, neverím, že sa nič nenájde. Tento článok je toho dôkazom 🙂 .

Môj tip: Napíšte si zoznam činností/ cieľov, ktoré by boli už dávno hotové, keby ste mali “viac času”. Keď sa nudíte, venujte sa radšej im ako jedlu.

Napríklad: online kurz, cvičenie, písanie denníka,kreslenie, poliať kvety 🙂 .

… lebo som nervózna/y!

Ste na home office a musíte dorobiť tú škaredú tabuľku. Monotónna, nezaujímavá robota, ktorá vám často nejde. Kódy, ktoré nefungujú. Výsledky, ktoré nesedia. Vzrastá frustrácia a nervozita.

Môj tip: Tu pomáha uvedomenie si prítomného okamihu. Dajte si trošku pauzu, predýchajte to. Odpustite si, že dnes vám to ide pomalšie. Využite, že ste doma, pár minút meditujte alebo si pospite.

ako sa naprejedať

… lebo mám proste chuť!

Vážne? Nie je to len zlozvyk mať o 14:07 tribitku? Zmeňte svoje neurónky a uvidíte, že tá chuť bude chodiť vtedy, ako si ju naučíte. Či už to plynie zo zvyku, alebo nás “náhodou” prepadla po telefonáte s klietom, skúste sa s ňou trochu popasovať.

Môj tip: Napite sa vody. Spravte si ovocný alebo bylinkový čaj. Žuvačky moc neodporúčam. Tiež pomôže uvedomenie si, že aj keď sme už dospelí, neznamená to, že čo si zaumienime, musíme hneď aj dostať.

Chcete vedieť viac o emocionálnom jedení? Čítajte:Emocionálne jedenie: Ako vzniká?

… ja si to zaslúžim!

Po hladujúcom týždni na novej diéte prišiel víkend a vy máte potrebu sa odmeniť. Nie je to správne. Namiesto diét venujte svoj čas pozorovaniu samých seba, zistite kedy ste hladný, čo vo vás vyvoláva šialený hlad a začnite si podľa týchto “dát” tvoriť vlastný jedálny plán a snažte sa ho dodržať.

Môj tip: Píšte, píšte, píšte! Vaše plány, vaše pocity po jedle, vypíšte si svoje myšlienky na papier. Nesnažte sa ich umlčať jedlom.

plánovanie jedálníčka

Check list na záver

Zhrňme si to. Prejesť sa nie je riešenie. Naopak, nazvala by som to skôr problém na každé riešenie. V kritických okamihoch sa nemôžete spoľahnúť na vlastnú hlavu, ktorá vám káže robiť presne opak toho, čo je správne a náročnejšie – odmietnuť slasť. Vy však dodržte svoj plán a nevyhovárajte sa.

Tu sú triky, ktoré sme si spomenuli na boj so záchvatovým prejedaním v skratke:

  1. Odpustiť si.
  2. Meditácia.
  3. Čaj a voda.
  4. Spánok (aj počas dňa).
  5. Aktivity a cvičenie.
  6. Koníčky (not for money).
  7. Robte opak toho, čo vraví hlava.
  8. Plánujte a dodržiavajte.

Nech ste zdraví.

Vaša K.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s