Novoročné predsavzatia

Pomaly máme prvý mesiac v roku 2021 za sebou. Ako každý rok, ani tento nedám dopustiť na novoročné predsavzatia. Pre niekoho zbytočnosť, a vlastne, aj pre mňa, dokážem predsa bez toho fungovať a riadiť svoj život. Sú skôr príjemnou zbytočnosťou. Pár hodín, ktoré venujem len sebe, vyložím karty na stôl, uvedomím si svoje postavenie a úprimne si spíšem to, čoho chcem mať v mojom živote viac, čoho menej, čo mi v ňom chýba, ktoré veci dlhodobo odkladám a na ktorých strácam čas.

Novoročné predsavzatia nemajú práve najlepšiu povesť. Povedzme si niekoľko faktov:

  • Približne 80% ľudí, ktorí si dali novoročné predsavzatie, sa ho vzdá do druhého februárového týždňa.
  • Len 7% Američanov sa podarilo v roku 2019 dodržať svoje predsavzatie.
  • 23% ľudí do konca roka zabudlo, aké novoročné predsavzatia si v januári dali.

Myslíš si, že bez nich budeš aj tak úspešný? Podľa prieskumov nemusíš mať úplne pravdu. Po pol roku od prijatia novoročných plánov bolo 46% ľudí stále úspešných v ich plnení. Naopak, v skupine ľudí, ktorí mali podobné ciele ale nedali si predsavzatia, bola úspešnosť po pol roku na úrovni 4%.

Samozrejme sa môžeš do novej výzvy pustiť kedykoľvek počas roka, nemusíš čakať na nový mesiac ani na najbližší pondelok. Pozitívna zmena v tvojom živote je vždy krok vpred bez ohľadu na to, kedy sa ju rozhodneš vykonať. Ale povedzme si úprimne. Motivácia je vždy najväčšia pri nových začiatkoch. Prečo potom nevyužiť momentum nového roka vo svoj prospech?

Kľúčom k úspechu však nie je samotná motivácia (pozn.: to slovo neznášam), hovorí sa, že je ním disciplína. S tým už súhlasím o trošku viac. Ale stále sú to len povrchné prejavy toho, čo máme všetci vo vnútri a vieme o tom len my. Každý sám za seba.

Sú to naše “prečá”. Tvoje “prečo” ti dáva dôvod byť disciplinovaný, aj keď sa ti vôbec nechce, tvoje “prečo” ťa vytiahne z prokrastinácie. Tvoje “prečá” budú buď betónové mantinely, ktoré len tak nepreskočíš, nepodlezieš a úspešne ťa dovedú k cieľu, alebo to budú len ploty z prútia, čo prekročíš a ani pri tom nezohneš koleno. Byť k sebe na začiatku úprimný je to, čo potrebuješ k úspechu.

A možno tento rok nechceš byť úspešný. Možno ťa už nebaví hnať sa stále za niečím a chceš venovať tento rok osudu. Možno je práve ten free style to, čo potrebuješ a nie ďalší to-do list. Nie si o nič horší než tí, čo sa už dva týždne učia španielčinu, či fajčia o polovicu menej.

Koniec koncov, len byť je dokonalé samo o sebe.

Vaša K.

Zdroje:

https://discoverhappyhabits.com/new-years-resolution-statistics/

https://www.finder.com/new-years-resolution-statistics

Advertisement

One thought on “Novoročné predsavzatia

  1. Spätné upozornenie: Čo plánujem | DUMBBELL LADY

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s