Čo plánujem

Veľmi rada plánujem. Zbožňujem organizovanie, zakladanie, tvorbu rozvrhov a listovanie v diári. Nevýhodou mojej povahy je, že tam to končí. Vo fantazírovaní by som získali zlatú olympijskú medailu. S plnením úloh bez dozoru (hlavne posledné roky) by som sa však nedostala ani na okresné kolo. A preto tento blog.

Krása že? Tak tu som vyrastala. Foto: Čutkovská dolina.

V poslednom príspevku som písala o novoročných predsavzatiach, ich výhodách aj úskaliach. Priznala som sa, že si ich pravidelne dávam. Kým som po minulé roky patrila do úspešných 7% ľudí, ktorí ich dodržia, tak minulý rok – bez ohľadu na koronu – som patrila do druhu leňochodov z čeľade homo-tridsiatkasablíži-patikus. A povedala si, že už stačilo! Ja tento rok vyleziem opäť na môjho jednorožca a zažiarim viac ako J-Lo so Shakirou na Super Bowle.

Čo také by som chcela dosiahnuť tento rok?

Kariérne ciele tu rozoberať veľmi nechcem. Bude vám musieť stačiť to, že pracujem na tom, aby som tento rok bola lepšia v tom, čo práve robím.

Bývanie? Neplánujem meniť. Nájom mi vyhovuje. Nad hypotékou budem uvažovať, až keď moja malá dušička bude mať natoľko sebalásky, spokojnosti, vyrovnanosti a pokoja, že pomaly bude chcieť vypustiť svoje prvé korienky 🙂 .

Obľúbenú kategóriu jazyk a vzdelávanie nechávam zámerne otvorenú. Úprimne, moc som nad týmto nerozmýšľala. Chcem si zlepšiť angličtinu, no prvé mesiace to nie je moja priorita. Ak sa nič nezmení, budem sa týmto veciam venovať niekedy v druhom až v treťom štvrťroku.

Knihy vedia veľmi dobre vyjadriť podstatu ich majiteľa. Pohyb, zdravie, psychológia, politológia a láska. Už tam chýba len nejaká fantasy kniha.

Žiaľ, musím priznať, že mojou prioritou tento rok musí byť zmierenie a sebanájdenie. Znie to pateticky, že áno? But it is like it is. Nie len korona, ale aj najmä fakt, že minulý rok, bol môj prvý rok “dospeláka”, spôsobil, že sa mi zakotúľalo klbko vlastných snov a ideálov. V roku 2019 som ukončila vysokú školu a spolu s tým skončil aj študentský život plný optimizmu a eufórie z bytia samého. Ako som písala v článku Ciele a role, musela som sa rozlúčiť so svojou identitou študentky. Dúfala som, že sa opäť rýchlo nájdem v novej roli, nejakú si vymyslím, stretnem ju na ulici alebo ju dostanem za vernostné body na kartičke “Karma” . Bohužiaľ, stále nemám svoju rolu. Avšak, nájsť cieľ bude mojou tohtoročnou úlohou!

Kým chcem byť?

Chcem tento rok ukončiť bez prítomnosti mojich vnútorných démonov. Mojím cieľom je ich pekne zavrieť do Pandorinej skrinky a boh ma opatruj ju opäť otvárať! Tak akou Katkou sa túžim stať?

Vie využívať svoj voľný čas:

 • Zníženie času na sociálnych sieťach na nutné minimum (postovanie, komunikácia) – k tomuto cieľu, si budem musieť veľmi preriediť profily, ktoré sledujem a hlavne klasifikovať, čo je “nutné minimu”. Je to hodina? Dve? Zistím 🙂 .
 • Čítanie kníh – zatiaľ ich je 6 (viď obrázok), pribudnú ďalšie.
 • Písanie blogu: 1x blog týždenne je minimum.
 • Využívanie Netlfixu len na filmy (resp. sledovanie len 1 časti seriálu).

Stará sa o svoje mentálne zdravie

 • Meditácia (každé ráno).
 • Vedenie denníka (2x týždenne).
 • Ranná rutina: vstávanie o 6:20, meditácia, vypitie 1 pohára vody, príprava čaju, rozcvička (prípadne nejaká forma tréningu), plánovanie pri čaji a potom raňajky.
 • Večerná rutina: na nej ešte pracujem, zákaz sa dáva sledovaniu seriálov, scrollovaniu na mobile, najlepšie možnosti sú knihy, písanie denníka, joga, kreslenie a podobne.
 • Počas dňa udržiavanie poriadku na pracovnom stole.
Kreslenie si vyžaduje kľudnú myseľ a trpezlivosť. Dlho som nekreslila. Je to tréning, ktorý mi chýba, no zároveň sa mu vyhýbam.

Zdravo sa stravuje, má svoju váhu a udržuje si ju

Táto kategória je pre mňa veľmi dôležitá. Áno, chcem schudnúť. Zasa. Nekomentuj. Nesúď ma. Za moje priberanie môže len záchvatové prejedania a neschopnosť zvládať diskomfort. Pre mňa ja zdravé schudnutie a udržanie si váhy nesplneným snom a znakom toho, že už viac nebojujem s poruchou príjmu potravy. Dostanem pod kontrolu svoj mozog, svoje myšlienky a zvíťazím. A úprimne, zbaviť sa týchto kíl, ktoré mi každý deň pripomínajú, že som niečo pekne dosrala, je hlavným cieľom tohto všetkého. To ako sa cítim, ako sa správam v ostatných oblastiach života plynie len a len z tohto. Teraz ak dovolíš, hodlám tento bordel vyhodiť z môjho života a byť sama sebou.

Plánovanie by malo byť súčasťou môjho každodenného života.

Na prvý mesiac som si stanovila tieto úlohy:

 • Jedenie len za stolom a z taniera. Pomaly. Minimálne 15 min.
 • Neprejédať sa – stane sa, niekedy na oslave, inokedy počas sviatkov, ale takých žraviek, kedy tajne do seba tlačím jedlo vo svojej izbe musí byť čo najmenej.
 • Dodržiavanie plánu – naplánovať a držať sa toho, zniesť aj hlad, diskomfort.
 • Papanie len pri hlade – naučiť sa vnímať hlad, vedieť prestať, keď som sýta.

Pohyb

Nakoľko mám poškodená kolená a ľavý lakeť, potrebujem pravidle cvičiť a venovať sa istým aktivitám. Čo je však horšie, učím sa lenivosti a príliš rýchlo sa vzdávam. Tento rok túto šnúru športových neúspechov pretrhnem. Moje tréningy budú musieť obsahovať tieto prvky počas prvého mesiaca:

 • Príťahy na bradlách 1x týždenne.
 • Joga 2x týždenne.
 • Nordic walking 2x týždenne.
 • Nohy odcvičiť 2x týždenne.
 • Mať 2 dni voľna.

Nemaj strach milý čitateľ, “len” takto necvičím a ani nebudem, ale zvyknem napríklad zabúdať na bradlá, ktoré mám, alebo vynechávam jógu, pretože v nej nevidím žiadnej progres či zabudnem na to, že moje kolená musím posilniť viackrát týždenne. Mať tento zoznam mi vždy pripomenie, že namiesto nezmyselného hopsania na mieste mám iné tréningové priority.

Prečo?

Lebo chcem byť opäť slobodná. Chcem si sadnúť a čítať knihu bez otravného nutkanie kontrolovať mobil, chcem len tak ležať a počúvať hudbu a nie v nervozite pchať do seba sušienky. Čo všetko by som mohla dokázať, naučiť sa, len keby sa viem opäť sústrediť a upriamiť svoju myseľ na to, čo je dôležité tu a teraz!

Neboj sa povedať nahlas svoje sny. Uisti sa však, aby po slovách nasledovali aj skutky.

Vaša K.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s